Jestem mordercą

Jestem mordercą

2016
film fabularny
reżyseria: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Paweł Dyllus
scenariusz: Maciej Pieprzyca

Film „Jestem mordercą” opowiada historię inspirowaną prawdziwym śledztwem w sprawie seryjnego mordercy na Śląsku w latach 70. Dla reżysera Macieja Pieprzycy to drugie podejście do tematu Wampira z Zagłębia, z którym zmierzył się już w 1998 w filmie dokumentalnym o tym samym tytule. Tym razem reżyser nie pokazuje nam dramatu samego oskarżonego o morderstwa Zbigniewa Kalickiego (Arkadiusz Jakubik), lecz kieruje uwagę widza na sytuację, w jakiej znalazł się Janusz Jasiński (Mirosław Haniszewski) – milicjant prowadzący śledztwo.
Film nawiązuje do nurtu kina moralnego niepokoju poprzez oparcie dramaturgii na mechanizmach społecznych, które, raz uruchomione, są nie do zatrzymania. Bohaterowie, zagubieni w tym świecie, zupełnie tracą kontrolę nad swoim życiem i zachowaniem. Mimo że postaci w filmie Pieprzycy są zanurzone w bardzo wyraźnie zarysowanych realiach PRL, które doskonale oddaje szczegółowa scenografia i kostiumy, to ich losy, zawiłe relacje społeczne i problemy są aktualne również dziś.

Maciejowi Pieprzycy udało się stworzyć thriller, w którym rosnące napięcie społecznie i presja ze strony mieszkańców idealnie współgra z życiem wewnętrznym bohaterów – ich rozwijającą się obsesją i stopniowym staczaniem się w pustkę.