Menu
O NAS W MEDIACH

O NAS W MEDIACH

Poruszajacy seans filmowy i dyskusja w Tucholi

Poruszajacy seans filmowy i dyskusja w Tucholi

PORUSZAJĄCY SEANS FILMOWY I DYSKUSJA W TUCHOLI

23 lipca mieszkańcy Powiatu Tucholskiego zobaczyli niezwykły film „Królowa Ciszy” Agnieszki Zwiefki - dzięki projektowi Polska Światłoczuła zainicjowanemu przez znanych twórców filmowych Dorotę Kędzierzawską i Artura Reinharta

Poruszający, w części fabularyzowany dokument o niesłyszącej dziewczynce, przenosi nas w istniejący  pod Wrocławiem „równoległy świat” koczowiska rumuńskich Cyganów. Obraz ciemnoskórych ludzi mieszkających w skleconych z byle czego budach nie powstał kilkadziesiąt lat temu w głębi azjatyckiego kontynentu, ale przed chwilą, tuż koło nas, w Polsce. Jego sceneria nie jest wytworem wyobraźni, jak choćby w filmie „Brazil”, ale tematem dzisiejszych wiadomości, donoszących 23 lipca 2015r. o zrównaniu z ziemią koczowiska sąsiadującego z oglądanym na ekranie. Losy głównej bohaterki, pozbawionej możliwości komunikacji werbalnej ze względu na sytuację społeczną, nie są wymysłem, lecz przerażającą rzeczywistością. Optymizmem napawała jedynie opowieść autorki filmu o tym, że oglądane na ekranie brudne, żebrzące dzieci potrafią często bardziej cieszyć się życiem, niż ich rówieśnicy z pobliskiego blokowiska.

Licznie zgromadzona tucholska publiczność na chwilę wyszła z betonowego „Matrixa”, by spojrzeć na znany sobie świat innymi oczami. Oczami Agnieszki Zwiefki, która latami zdobywała zaufanie bohaterów filmu. Co więcej, projekt Polski Światłoczułej pozwolił na bezpośrednią rozmowę z twórczynią filmu, która niezwykle ciekawie opowiadała o swoich doświadczeniach związanych z jego realizacją, o emocjach towarzyszących jej w tym procesie. Pomimo tego, że kontakt możliwy był jedynie za pomocą Skypa, udało się przekazać choć część tych emocji. Należy przy tym zwrócić uwagę na doskonałe przygotowanie tucholskiej publiczności, która w dyskusji odnosiła się nie tylko do przedstawionych obrazów, ale także do innych dokonań - zarówno twórców oglądanego filmu, jak i całego projektu filmowego Polski Światłoczułej.

Doskonała współpraca ze wspaniałą (kompetentną, zaangażowaną i szalenie sympatyczną) ekipą Polski Światłoczułej wzbudziła nadzieję na powtórzenie tego przeżycia – kolejna wizyta odbędzie się może już w tym roku. Weronika, Romek i Tomek, którzy przywieźli film do Tucholi i umożliwili jego projekcję, zadbali nie tylko o techniczną stronę pokazu, ale byli nieodłączną częścią podniosłej atmosfery tej filmowej uczty. Nad całością czuwał zdalnie „sam szef” Artur Reinhart, który nadzorował przygotowania i oglądał dyskusję w Internecie - jako dostępną dla wszystkich zainteresowanych transmisję na żywo. 

Zorganizowany przez Polskę Światłoczułą pokaz stanowił także pretekst do rozpoczęcia kuluarowych dyskusji o potrzebie i możliwościach zorganizowania na terenie powiatu tucholskiego warsztatów filmowych. W odróżnieniu do typowo konsumenckiego podejścia do kultury mogłyby one zapoczątkować rozwój społeczny w oparciu o istniejące zasoby: integrując młodzież i seniorów, łącząc współczesną sztukę z twórcami ludowymi, budując nowoczesne społeczeństwo w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie wartości. Wszystko to na bazie wspólnego, oddolnego działania i świadomego odbioru otaczającej nas rzeczywistości.

Pozdrawiamy jeszcze raz miłych gości, dziękujemy im oraz wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia: głównej koordynatorce wydarzenia Martynie Olejnik, Staroście Tucholskiemu Michałowi Mrozowi (sala na projekcję oraz nocleg), kierowniczce Zakładu Aktywności Zawodowej w Tucholi Lucynie Karnowskiej (catering), jak też wspaniałej tucholskiej publiczności, bez której pokaz nie miałby sensu (ze szczególnym uwzględnieniem licznie przybyłych członków UTW). Dziękujemy też mediom lokalnym, które pomogły w nagłośnieniu tego ciekawego wydarzenia. Projekt współfinansowany jest przez MKiDN.

Tekst i fotografia pochodzą ze stronytucholski.pl

Czytaj dalej

Światłoczuła resocjalizacja w ramach przeglądu filmów Andrzeja Jakimowskiego w Kodniu i Zabłociu

Światłoczuła resocjalizacja w ramach przeglądu filmów Andrzeja Jakimowskiego w Kodniu i Zabłociu

Światłoczuła resocjalizacja w ramach przeglądu filmów Andrzeja Jakimowskiego w Kodniu i Zabłociu

 

Od przeszło dwóch lat Zakład Karny w Białej Podlaskiej Oddział Zewnętrzny w Zabłociu organizuje w ramach projektu „Polska Światłoczuła” otwarte spotkania filmowe. Po raz pierwszy w historii kontaktów z „PS”, a było ich w sumie siedem, zorganizowano w dniach 27 – 28.02.2015r. przegląd filmów w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

W domach kultury w Kodniu i w Zabłociu, mieszkańcom gminy oraz osadzonym zaprezentowano odnowioną cyfrowo wersję filmu „Zmruż oczy” ( zdobywca najważniejszych nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2003r. oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2004 ) ze wspaniałymi kreacjami Zbigniewa Zamachowskiego i debiutującego na ekranie aktora – amatora Rafała Gużniczaka oraz „Imagine” ( doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym, nominowany w 2014r. do „Orłów” ).

„Zmruż oczy” to historia 10-letniej dziewczynki, która ucieka ze swego nowobogackiego domu, od wiecznie zajętych własnymi sprawami rodziców i znajduje schronienie u byłego korepetytora Jaśka, nauczyciela i niespełnionego pisarza, który porzucił życie w mieście i został stróżem w likwidowanym pegeerze. Lekceważony przez wszystkich Jasiek, który „nie ma samochodu, pieniedzy, ani kobiety i który nie robi w życiu nic pożytecznego”, uświadamia rodzicom Małej, że ich córka nie potrzebuje nowego komputera czy lalki, ale miłości, zainteresowania, rozmowy. Tak naprawdę wystarczy na chwilę przystanąć, zmrużyć oczy, by to dostrzec.

W filmie „Imagine” Andrzej Jakimowski przedstawił historię charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, aby uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem.

Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna i zamknięta w sobie Ewa. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości przewycieża ona lęk i stawia swoje pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekonuje się także, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.

Tradycyjnie po projekcjach filmowych publiczność miała okazję spotkać się i dyskutować z jednym z twórców filmów. Tym razem gościem honorowym przeglądu był znany polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i filmowy – Tomasz Gąssowski. Artysta jest stałym współpracownikiem Andrzeja Jakimowskiego i napisał muzykę do jego wszystkich filmów. W początkach swojej kariery grał w zespole jazzowym Set Off, prowadził własny zespół In Spector i współpracował z Edytą Bartosiewicz.

Jako producent muzyczny wydał płytę ” My One and Only Love” z udziałem Roberta Majewskiego, Bobo Stensona, Palle Danielssona i Joey Barona. Jest wiceprezesem Zjednoczenia Artystów i Rzemieślników – ZaiR, członkiem Polskiej Akademii Filmowej i członkiem Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych – KOMP. Tomasz Gąssowski jest multiinstrumentalistą, pomimo, że nie jest muzykiem z wykształcenia. W swoim bogatym i barwnym życiorysie ma także 5 – letnią przygodę z piłką nożną jako trener LKS „Sparta” Jazgarzew.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej Oddział Zewnętrzny w Zabłociu składają serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Kodeń Jerzemu Trociowi, Wójtowi Gminy Sławatycze Grzegorzowi Kiecowi, Dyrektorowi Oddziału Banku Spółdzielczego w Kodniu Danielowi Tomczukowi, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultrury, Sportu i Turystyki w Kodniu Piotrowi Skolimowskiemu za okazaną pomoc w realizacji ” światłoczułego ” przeglądu filmowego. Od przeszło dwóch lat Zakład Karny w Białej Podlaskiej Oddział Zewnętrzny w Zabłociu organizuje w ramach projektu „Polska Światłoczuła” otwarte spotkania filmowe.

Zdjęcie i tekst pochodzą ze strony  radiobiper.info

Czytaj dalej

Światłoczuła projekcja filmowa w Oddziale Terapeutycznym Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych

Światłoczuła projekcja filmowa w Oddziale Terapeutycznym Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych

Światłoczuła projekcja filmowa w Oddziale Terapeutycznym
Zakładu Karnego w Uhercach Mineralnych 

"Kto kocha, nigdy nie jest chory" – to zdanie Divaldo Franco nieprzypadkowo pada z ust jednej z głównych bohaterek filmu Ciało/Body w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Od tego, czy nauczymy się czerpać siłę i ciepło od innych, często zależy nasze dobre samopoczucie i radość życia.

Główni bohaterowie filmu Małgorzaty Szumowskiej umierają z samotności, dosłownie i w przenośni. Radzą sobie w różny sposób – przez objadanie się, wymiotowanie, upijanie czy podporządkowanie swojego życia pomaganiu innym. Jak wyjdą z tej opresji? Co musi sie zdarzyć żeby w końcu zauważyli ludzi wokół siebie?

Ciało/Body mówi o uczuciach i radzeniu sobie z nimi, dlatego projekcja skierowana była do skazanych oddziału terapeutycznego, krórzy w trakcie terapii uczą się nawiązywać i podtrzymywać pozytywne relacje z innymi. Film spotkał się z pozytywnym przyjęciem, osadzeni przeżyli go i rozmawiali o nim.


Po projekcji odbyło się spotkanie z Panią Julią Jarżą – Brataniec, kostiumograf Ciało/Body, która była gościem tej trasy "Polski Światłoczułej'. Osadzeni byli bardzo ciekawi specyfiki pracy osoby zajmującej się kostiumami w filmie, dowiedzieli się wiele na temat "filmowej kuchni".

Tekst i zdjęcie pochodzą ze strony Zakładu Karnego w Uchercach Mineralnych

Czytaj dalej

Projekcja filmu "Body/Ciało" w Miastku

Projekcja filmu "Body/Ciało" w Miastku

Projekcja filmu "Body/Ciało" w Miastku
Ponad osiemdziesiąt osób uczestniczyło we wtorkowej projekcji filmu Body/Ciało Małgorzaty Szumowskiej, która miała miejsce w miasteckim Centrum Informacji Turystycznej.

Do pokazu tego niezwykle interesującego filmu doszło dzięki projektowi Polska Światłoczuła. W tym miejscu warto podziękować Weronice Kot - koordynatorce projektu oraz pozostałej ekipie Polski Światłoczułej za organizację pokazu. Gościem specjalnym pokazu była Julia Jarża-Brataniec - kostiumograf filmu Body/Ciało. Sam film bardzo się podobał. Widzowie byli pod wrażeniem i zgodnie uznali, że po Idzie pokazywanej w Miastku film Body/Ciało okazał się najbardziej przejmującym i ujmującym obrazem spośród wszystkich jedenastu filmów prezentowanych w ramach Polski Światłoczułej w Miastku.

Dziękujemy też pani Julii za to, że zdecydowała się do nas przyjechać aż z dalekiego Krakowa, by opowiedzieć o kulisach powstawania filmu i swej pracy kostiumografa.

Zdjęcie i tekst pochodzą z portalu miastko.pl

Czytaj dalej

Polska Światłoczuła na Ale Kino 2015

Polska Światłoczuła na Ale Kino 2015

33 AleKino dz 5 3 12 23 medium

Lightsensitive Poland. LIGHT PAINTING

30 November - 05 December

The project is called Lightsensitive Poland. Its authors – Dorota Kędzierzawska (director) and Arthur Reinhart (cameraman) – aim at reaching small, forgotten places and organizing there a film screening and a meeting with its creators (directors, composers, editors, actors).

LIGHT PAINTING. In a special tent at ZAMEK Culture Centre, everyone will have an opportunity to make a light picture using torches, and to take it home or find it later on www.polskaswiatloczula.pl.

(źródło: ale kino)

 

Czytaj dalej
×
×

Log in

fb iconLog in with Facebook