Menu
Światłoczuła resocjalizacja w ramach przeglądu filmów Andrzeja Jakimowskiego w Kodniu i Zabłociu

Światłoczuła resocjalizacja w ramach przeglądu filmów Andrzeja Jakimowskiego w Kodniu i Zabłociu

Światłoczuła resocjalizacja w ramach przeglądu filmów Andrzeja Jakimowskiego w Kodniu i Zabłociu

 

Od przeszło dwóch lat Zakład Karny w Białej Podlaskiej Oddział Zewnętrzny w Zabłociu organizuje w ramach projektu „Polska Światłoczuła” otwarte spotkania filmowe. Po raz pierwszy w historii kontaktów z „PS”, a było ich w sumie siedem, zorganizowano w dniach 27 – 28.02.2015r. przegląd filmów w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego.

W domach kultury w Kodniu i w Zabłociu, mieszkańcom gminy oraz osadzonym zaprezentowano odnowioną cyfrowo wersję filmu „Zmruż oczy” ( zdobywca najważniejszych nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2003r. oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orły” 2004 ) ze wspaniałymi kreacjami Zbigniewa Zamachowskiego i debiutującego na ekranie aktora – amatora Rafała Gużniczaka oraz „Imagine” ( doceniony na Warszawskim Festiwalu Filmowym, nominowany w 2014r. do „Orłów” ).

„Zmruż oczy” to historia 10-letniej dziewczynki, która ucieka ze swego nowobogackiego domu, od wiecznie zajętych własnymi sprawami rodziców i znajduje schronienie u byłego korepetytora Jaśka, nauczyciela i niespełnionego pisarza, który porzucił życie w mieście i został stróżem w likwidowanym pegeerze. Lekceważony przez wszystkich Jasiek, który „nie ma samochodu, pieniedzy, ani kobiety i który nie robi w życiu nic pożytecznego”, uświadamia rodzicom Małej, że ich córka nie potrzebuje nowego komputera czy lalki, ale miłości, zainteresowania, rozmowy. Tak naprawdę wystarczy na chwilę przystanąć, zmrużyć oczy, by to dostrzec.

W filmie „Imagine” Andrzej Jakimowski przedstawił historię charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, aby uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem.

Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna i zamknięta w sobie Ewa. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości przewycieża ona lęk i stawia swoje pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekonuje się także, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności.

Tradycyjnie po projekcjach filmowych publiczność miała okazję spotkać się i dyskutować z jednym z twórców filmów. Tym razem gościem honorowym przeglądu był znany polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny i filmowy – Tomasz Gąssowski. Artysta jest stałym współpracownikiem Andrzeja Jakimowskiego i napisał muzykę do jego wszystkich filmów. W początkach swojej kariery grał w zespole jazzowym Set Off, prowadził własny zespół In Spector i współpracował z Edytą Bartosiewicz.

Jako producent muzyczny wydał płytę ” My One and Only Love” z udziałem Roberta Majewskiego, Bobo Stensona, Palle Danielssona i Joey Barona. Jest wiceprezesem Zjednoczenia Artystów i Rzemieślników – ZaiR, członkiem Polskiej Akademii Filmowej i członkiem Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych – KOMP. Tomasz Gąssowski jest multiinstrumentalistą, pomimo, że nie jest muzykiem z wykształcenia. W swoim bogatym i barwnym życiorysie ma także 5 – letnią przygodę z piłką nożną jako trener LKS „Sparta” Jazgarzew.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej Oddział Zewnętrzny w Zabłociu składają serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Kodeń Jerzemu Trociowi, Wójtowi Gminy Sławatycze Grzegorzowi Kiecowi, Dyrektorowi Oddziału Banku Spółdzielczego w Kodniu Danielowi Tomczukowi, Dyrektorowi Gminnego Centrum Kultrury, Sportu i Turystyki w Kodniu Piotrowi Skolimowskiemu za okazaną pomoc w realizacji ” światłoczułego ” przeglądu filmowego. Od przeszło dwóch lat Zakład Karny w Białej Podlaskiej Oddział Zewnętrzny w Zabłociu organizuje w ramach projektu „Polska Światłoczuła” otwarte spotkania filmowe.

Zdjęcie i tekst pochodzą ze strony  radiobiper.info

Facebook Twitter Google+ Pinterest LinkedIn VK
Zaloguj się, by skomentować
×
×

Log in

fb iconLog in with Facebook