Zapowiedzi

Starannie selekcjonujemy filmy, które chcemy pokazywać podczas naszych tras. Spośród polskich filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych wybieramy te najbardziej wartościowe i ambitne. Dzięki temu możecie być pewni, że wybierając się na nasze projekcje i spotkania z twórcami dobrze zainwestujecie swój czas. W tym roku planujemy pokazy:

Twarz

Twarz

2017, film fabularny
reżyseria: Małgorzata Szumowska
zdjęcia: Michał Englert
scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert

Współczesna baśń o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po nowatorskiej operacji otrzymuje nową i wraca do rodzinnej miejscowości, ale ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.

komunia

Komunia

2016, film dokumentalny
reżyseria: Anna Zamecka
zdjęcia: Małgorzata Szyłak
scenariusz: Anna Zamecka

 

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy.
„Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

Ikona

Ikona

2016, film dokumentalny
reżyseria: Wojciech Kasperski
zdjęcia: Łukasz Żal
scenariusz: Wojciech Kasperski

 

„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.

Over the limit

Over the limit

2017, film dokumentalny
reżyseria: Marta Prus
zdjęcia: Adam Suzin
scenariusz: Marta Prus

 

Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. "Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

KINÓWKI.pl

21 x Nowy Jork

2016,
film dokumentalny
reżyseria: Piotr Stasik
zdjęcia: Piotr Stasik
scenariusz: Piotr Stasik

 

Próba zmierzenia się z problemami kondycji współczesnego człowieka w oparciu o opowieści 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze.

Kolejne tytuły już wkrótce...