Arkadiusz Tomiak

Arek_Tomiak

Arkadiusz Tomiak – ur. w 1969 roku w Koszalinie jest jednym z najzdolniejszych operatorów filmowych w Polsce; w 1995 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi.

Kiedy żona przeczytała scenariusz, od razu powiedziała, że to film dla niego. „Rzeczywiście ja się w tym filmie zakochałem, bo kreuje rzeczywistość, jakiej już nie ma. To jest dla operatora wyzwanie.” opowiadał Arkadiusz Tomiak, autor zdjęć do „Obławy” na jednym z wielu naszych „światłoczułych” spotkań. Zrobił go intuicyjnie. Marcin Krzyształowicz – reżyser – dał mu dużo wolności przy pracy nad tym filmem.
A zaczęło się od tego, że jako młody chłopak chciał się zrehabilitować w oczach pani od biologii. Poprosił brata, by ten zrobił za niego kilka zdjęć w lesie. Brat nie miał czasu. Przyszły laureat wielu nagród za zdjęcia filmowe musiał radzić sobie sam. Nie przeszkodziła nawet ręka, którą miał w gipsie. Od tamtej pory wiedział, że najważniejsza będzie w jego życiu fotografia. Mało, że przy niej pozostał, to wrócił do lasu z kamerą. Może to nie przypadek. Las w „Obławie” jest niczym osobna postać; jest niczym srebrzysta klatka, w której uwięzieni są aktorzy. Mamy poczucie, że jednocześnie jest ciasno i chłodno. Nie mamy wątpliwości, że tego typu zdjęcia nie mogły powstać z racjonalnej kalkulacji, ale w grę wchodziła intuicja i talent.

Arkadiusz Tomiak

w trasie z Polską Światłoczułą