Robert Gliński

Robert-Glinski-900x600

Robert Gliński (pseudonim Robert Lehman) jest jednym z czołowych twórców polskiej kinematografii. Urodził się w Warszawie, w 1975 roku ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej, a w 1979 roku reżyserię na PWSFTviT w Łodzi. Twórczość filmową rozpoczynał od filmu dokumentalnego. Reżyser sam przyznaje, że “wymaga on potwornej cierpliwości, pokory, czekania na to, co będzie niepowtarzalne i prawdziwe. Gdy byłem młody zawsze chciałem tę rzeczywistość naginać” (źródło: stopklatka.pl). W 1983 roku zadebiutował filmem fabularnym pt. “Niedzielne igraszki”, który od razu trafił na półkę, by dopiero po pięciu latach trafić przed widownię. Film został dostrzeżony przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, która przyznała mu nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Mannheim. Na dorobek artystyczny twórcy składają się filmy fabularne, dokumentalne (których często był producentem) oraz spektakle teatru telewizji.

Wiele z jego utworów to historie realistyczne. Filmy często odnosiły sukcesy zarówno na festiwalach filmowych, gdzie zdobywały liczne nagrody, jak również wśród publiczności. Wystarczy wspomnieć takie filmy jak “Wszystko co najważniejsze” z 1992 roku, późniejszy film “Cześć Tereska” czy “Wróżby Kumaka” z 2006 roku.

W 2001 roku autor otrzymał “Paszport Polityki”, rok później doroczną nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie filmu, a w 2006 roku – list gratulacyjny od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Robert Gliński to także wykładowca w łódzkiej szkole filmowej. W 2011 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. W latach 2008-2012 był rektorem PWSFTviT w Łodzi. Pod jego opieką powstało również wiele filmów reżyserów młodego pokolenia, miedzy innymi “Galerianki” K. Rosłaniec czy “Kret” R. Lewandowskiego.

Robert Gliński jest również dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Robert Gliński

w trasie z Polską Światłoczułą