Witold Giersz

Witold Giersz (1 of 1)

Mistrz animacji, założyciel Studia Miniatur Filmowych, autor licznych projektów plastycznych i scenarzystą filmów animowanych. Za swoją pracę zdobył wiele nagród w Polsce i poza granicami. Do jego najwybitniejszych filmów należą malowane techniką olejną animacje: „Mały western”, „Czerwone i czarne” i „Koń” i „Pożar”.

Witold Giersz to niespokojny duch. Twórca poszukujący, zmieniający obszary zainteresowania, czasem wracający na tradycyjne tereny, często próbujący sił w dziedzinach niekoniecznie kojarzących się z kinem animowanym.

W 2013 roku, po siedemnastu latach od premiery swego poprzedniego filmu, Giersz powrócił z nowym, długo przygotowywanym obrazem. W “Signum” nawiązywał do malowideł z Lascaux, by oddać hołd pierwszym mistrzom malarstwa. Giersz wracał do źródeł – nie korzystał z nowoczesnych komputerowych technologii, ale sięga do klasycznej malarskiej animacji. Realizując swój najnowszy film, Giersz używał naturalnych barwników – gliny i spalonego węgla, zaś rolę płótna spełniały kamienie i fragmenty skał. Na jednym skrawku kamienia malował całą sekwencję obrazów, by w ten sposób oddać dynamikę rysunków prehistorycznych twórców.

Witold Giersz

w trasie z Polską Światłoczułą

Odrobinę spóźnione, ale serdeczne życzenia urodzinowe dla Mistrza Witolda Giersza! Wybitny animator kilka dni temu...

Posted by Polska Światłoczuła on Wednesday, March 2, 2016