Piotr Stasik

Piotr Stasik bw

Nie jest przypadkiem, że to właśnie Piotr Stasik został zaproszony na trasę z Polską Światłoczułą.  To artysta, który inspiracje czerpie z ciągłych podróży. Będąc w drodze przygląda się światu i zapisuje jego obrazy – te banalne, codzienne i te najbardziej subtelne, wyjątkowe. Potrafi szkicować portrety miast i ludzi w sposób autorski. To jego film „7xMoskwa”, w którym przedstawił  różnorodne oblicza tego miasta, uznaje się za jeden z wzorcowych dokumentów i pokazuje na tamtejszych uczelniach filmowych. To jego esej o ludziach spotkanych w nowojorskim metrze, który naszkicował w filmie „21xNowy York”, znalazł się w elitarnym gronie filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej, stając się przy okazji jednym z najczęściej nagradzanych dokumentów w Polsce ostatnich lat. Jego filmy „Koniec lata”, czy kolejne dokumentalne kino drogi pt. „Dziennik z podróży”, podbijały serca widzów i krytyków gruntując jego pozycję wśród reżyserów kina dokumentalnego. 

Jednak , co wyróżnia Piotra Stasika spośród innych twórców i szczególnie imponuje, jest umiejętność łączenia pracy artystycznej z rolą niezwykle sprawnego animatora działalności kulturalnej. Rzadko, który filmowiec jest w stanie połączyć te dwa światy – Piotrowi Stasikowi ta sztuka się udała. Jest założycielem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, którego działalność od kilkunastu lat animuje projekty społeczno-kulturalne. Przez dwa lata był prezesem Stowarzyszenia „Film 1,2” – coraz bardziej wpływowej organizacji promującej młodych twórców szykujących się do debiutu lub realizacji drugiego filmu. Zacięcie pedagogiczne umiejętnie wykorzystał w Przedszkolu Filmowym prowadzonym przy Szkole Wajdy, gdzie uczył młodzież i studentów zrozumienia czym są podstawy sztuki filmowej. 

Z perspektywy Polski Światłoczułej szczególnie ważny wydaje się projekt Domestic Product, czyli objazdowe kino przewożone z miejsca na miejsce terenowym samochodem Piotra Stasika i twórcy Macieja Kuziemskiego. Samochód z upchanym w środku dmuchanym ekranem i sprzętem projekcyjnym przejechał dziesiątki tysięcy kilometrów po drogach m.in. Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Azerbejdżanu, pokazując filmy dla dzieci, a także klasyki polskiej animacji i dokumentu. Dzięki tej wyjątkowej inicjatywie Bolek i Lolek miał szansę poruszyć serca dzieci w dalszych częściach Europy, a polskie filmy obejrzano w miejscach, w których nikt o polskim kinie zbyt często nie słyszał. 

Piotr Stasik – filmowiec, społecznik, pragmatyczny animator kultury, to idealna konfiguracja cech, która wpisuje się w definicję osoby światłoczułej. 

tekst: Irek

Piotr Stasik

w trasie z Polską Światłoczułą