loader image
Skip to content
Baner(O nas)

Kręcimy się kinem przez cały rok!Kręć się razem z nami...

Kim jesteśmy?

Polska Światłoczuła to unikatowy projekt filmowy zainicjowany w 2011 roku przez reżyser Dorotę Kędzierzawską i operatora Arthura Reinharta mający na celu promocję kultury wyższej oraz włączanie w dyskusję o filmie i sztuce mieszkańców małych miejscowości pozbawionych kin, z utrudnionym dostępem do kultury.

Co robimy?

  • Formuła projektu zakłada cykliczne trasy filmowe z bezpłatnymi projekcjami ambitnych, niekomercyjnych, polskich filmów każdego gatunku oraz transmitowane na żywo w internecie spotkania i dyskusje z twórcami kina.
  • Od typowego kina objazdowego wyróżnia nas zaangażowanie twórców filmowych (reżyserów, aktorów, operatorów itd.) i ich uczestnictwo w spotkaniach i dyskusjach po każdej projekcji.
  • Przemierzamy cały kraj dwoma busami z ekipą i sprzętem kinowym, aby tworzyć profesjonalną przestrzeń projekcyjną na najwyższym poziomie technologicznym, często w nietypowych miejscach (świetlice wiejskie, remizy, zamki, pałace, muzea, biblioteki, czy zakłady karne).
  • Jako zwieńczenie każdej trasy powstaje krótki film dokumentalny zrealizowany przez uczestniczących w projekcie młodych pasjonatów filmu.
  • Oprócz aktywizacji lokalnych społeczności trafiamy również do ogólnopolskiej świadomości widzów poprzez udział w festiwalach filmowych, na których promujemy ideę projektu. Przeprowadzamy akcję malowania światłem i malowania w 3D w wirtualnej rzeczywistości.

Film i Twórca

Plan i Promocja

Projekcja

Spotkanie

Relacja filmowa

Więcej o projekcie

Kino jest jak sen, pozwala zapomnieć nam o codzienności, staje się intymnym spektaklem, który każdy przeżywa w inny sposób. W ciemności, podczas projekcji budzą się magiczne uczucia, zaczynamy marzyć, identyfikować się z bohaterami, przeżywać ich perypetie. Kino potrafi zmieniać, uwrażliwiać, łączyć – taka będzie również Polska Światłoczuła.

Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Chcemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego będą one odbywały się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach operowych, domach kultury. Mamy zamiar odwiedzić wybrane miejsca w cyklu dwutygodniowym (dwa razy w miesiącu). Zabieramy ze sobą reżysera lub twórcę, który spotka się z widzami.

Promujemy dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszamy do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze. Chcemy Wam zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale. Chcemy nauczyć widzów o filmach rozmawiać, spierać się, chcemy nauczyć się o tych filmach słuchać, walczyć o nie, bronić, bić się... Ponadto chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy "dzielić się" kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski.

Polska Światłoczuła działa nieprzerwanie od 2011r.. W tym czasie przejechaliśmy ponad 70 000 kilometrów. Z światłoczułymi twórcami odwiedziliśmy ponad sto trzydzieści miejscowości (niektóre kilkukrotnie) by łącznie przez ponad kilkaset godzin rozmawiać z widzami a przede wszystkim oglądać filmy. Te liczby obrazują, jak dużym przedsięwzięciem stała się Polska Światłoczuła.  Dziękujemy wszystkim, bez których to przedsięwzięcie nie miałoby szans.

Filmy prezentujemy z kopii cyfrowych, wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy. Dzięki interaktywnej stronie internetowej w spiralę zainteresowania dobrym polskim filmem chcemy wciągnąć widzów z całej Polski.

Przedsięwzięcie przewidziane było na jeden rok, ale dość szybko weszło do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych na stałe.

Scroll To Top