loader image
Skip to content

Zapowiedzi

Starannie selekcjonujemy filmy, które chcemy pokazywać podczas naszych tras. Spośród polskich filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animowanych wybieramy te najbardziej wartościowe i ambitne. Dzięki temu możecie być pewni, że wybierając się na nasze projekcje i spotkania z twórcami dobrze zainwestujecie swój czas. W tym roku planujemy pokazy:

Zimna wojna, plakat

Zimna Wojna

2018, film fabularny
reżyseria: Paweł Pawlikowski
zdjęcia: Łukasz Żal
scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki

Akcja filmu toczy się na terenie Polski, Jugosławii, Berlina i Paryża w latach 50. i 60. XX wieku.
Zula jest młodą tancerką, z kolei Wiktor pianistą. Parę połączy najpierw fascynacja, potem miłość, która ostatecznie zostanie przerwana przez prozę życia.

Ikona

Ikona

2016, film dokumentalny
reżyseria: Wojciech Kasperski
zdjęcia: Łukasz Żal
scenariusz: Wojciech Kasperski

 

„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.

Over the limit

Over the limit

2017, film dokumentalny
reżyseria: Marta Prus
zdjęcia: Adam Suzin
scenariusz: Marta Prus

 

Portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. "Over the Limit" to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

Obcy na mojej kanapie plakat

Obcy na mojej kanapie

2017, film dokumentalny
reżyseria: Grzegorz Brzozowski
zdjęcia: Magdalena Kowalczyk
scenariusz: Grzegorz Brzozowski

 

Obraz współczesnego miasta z perspektywy couchsurferów – Warszawa jako miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, w różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Łączy ich poczucie zagubienia, a także dojmująca potrzeba ucieczki od samotności. Couchsurfing staje się płaszczyzną porozumienia dla zupełnie odmiennych światów – w jaki bowiem inny sposób można by skłonić polskiego inżyniera po pięćdziesiątce i studenta z Niemiec do wspólnego składania chińskiego modelu helikoptera?

7899246.3

Obywatel Jones

2019, film fabularny
reżyseria: Agnieszka Holland
zdjęcia: Tomasz Naumiuk
scenariusz: Andrea Chalupa

 

Młody dziennikarz Gareth Jones zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks, pracującą dla Waltera Duranty’ego, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów. Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium. Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

46762_1

Boże Ciało

2019, film fabularny
reżyseria: Jan Komasa
zdjęcia: Piotr Sobociński jr
scenariusz: Mateusz Pacewicz

 

Historia dwudziestoletniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po warunkowym zwolnieniu chłopak zaprzyjaźnia się z proboszczem niewielkiej parafii. Pod nieobecność duchownego Daniel wykorzystuje niespodziewaną okazję i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Jego metody ewangelizacji budzą spore kontrowersje wśród mieszkańców, z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza poruszają ludzi.

Fuga-plakat-filmu-muskała

Fuga

2018, film fabularny
reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
zdjęcia: Jakub Kijowski
scenariusz: Gabriela Muskała

 

Alicja straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie niezależną i bezkompromisową. Alicja wraca po dwóch latach do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że na powrót odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny. Mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Czy przypomnienie sobie dawnego uczucia jest niezbędne do bycia szczęśliwym?

ułaskawienie

Ułaskawienie

2018, film fabularny
reżyseria: Jan Jakub Kolski
zdjęcia: Julian A. Ch. Kernbach, Jan Jakub Kolski
scenariusz: Jan Jakub Kolski

 

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

SUPERNOVA

SUPERNOVA

2019, film fabularny
reżyseria: Bartosz Kruhlik
zdjęcia: Michał Dymek
scenariusz: Bartosz Kruhlik

 

Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza Kruhlika.
Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich.
Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

Piłsudski

Piłsudski

2019, film fabularny
reżyseria: Michał Rosa
zdjęcia: Piotr Śliskowski
scenariusz: Michał Rosa

 

Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego.

1

Wszystko dla mojej matki

2019, film fabularny
reżyseria: Małgorzata Imielska
zdjęcia: Tomasz Naumiuk, Wojciech Staroń
scenariusz: Małgorzata Imielska

 

Opowieść o dorastaniu i osamotnieniu w realiach zakładu poprawczego.
Główna bohaterka to Ola, dorastająca podopieczna zakładu poprawczego, do którego zaprowadziły ją koleje losu. Odebrana w wieku 5 lat matce - znanej sportsmence jest ofiarą nieudanej adopcji i jej konsekwencji. Życie nauczyło jej, że o swoje trzeba walczyć. Jej świat to bieganie, które pozwala zapomnieć o bolesnej codzienności.

1

Ikar. Legenda Mietka Kosza

2019, film biograficzny
reżyseria: Maciej Pieprzyca
zdjęcia: Witold Płóciennik
scenariusz: Maciej Pieprzyca

 

Film oparty na biografii tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty Mieczysława Kosza. Mietek jako dziecko traci wzrok. Jego matka, oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać  się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie zmieni jego życie.

Kolejne tytuły już wkrótce...

Scroll To Top